logo tourism

  • zakrittya-75-go-koncertnogo-sezonu
  • 260618
  • teatr l 0618
  • Наталка Полтавка
  • gelon2018
  • 290618

Виставка артефактів з Більського городища в дослідженнях українських археологів в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського.

. Опубліковано у Оперативна інформація

img 0003

Пам’ятка археології національного значення - городище скіфського часу, історія якої сягає  кінця  VIII - початку  III століть до нашої ери. Більше як 100 років  землю вивчають науковці, але територія  у 7500 гектарів протяжністю понад 40 кілометрів досі залишається загадкою.  

Це три  укріплені  поселення - Куземинське, Західне Більське і Східне Більське,  об'єднані однією фортечною стіною. Давньогрецький історик Геродот згадує цю землю у своїх літописах як місто  Гелон, де жили гелони, будини, неври і степові скіфи. Всі ці народності мали свої унікальні  традиції, зокрема у  будівництві, ремеслах, виготовленні зброї та ритуалах поховання.

Тож, поле для досліджень, як то кажуть,  величезне, і країв  не видно.  Виставка «Більське городище в дослідженнях українських  археологів» відкрилася  у Полтавському краєзнавчому музеї імені В. Кричевського за підтримки Управління культури Полтавської обласної державної адміністрації, музею археології Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, центру охорони та досліджень пам’яток археології Управління культури Полтавської ОДА, історико-культурного заповідника «Більськ» Полтавської обласної ради, Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

До експозиції увійшли знахідки останніх десятиліть вивчення Більського городища.  Підготували матеріал археологи і музейні працівники  Полтави, Опішні, Харкова, Котельви.  У центрі зали розмістили унікальний бронзовий казан  скіфського часу, ручки якого зроблені у так званому звіриному стилі, по периметру  -  фрагменти глиняного посуду  скіфів з території Західного Та Східного  Більського городища,  знахідки епохи бронзи з околиць Більського городища, набір тарного глиняного  посуду з громадського винного сховища з урочища Лісовий Кут, датоване  V ст. до н.е., пам’ятки нового часу,знайдені на території Більська,  артефакти з курганних некрополів ,що в урочищах Перещепине, Марченки та Скоробір. Окреме місце відведено золотим речам, серед них -  скіфські прикраси до головного убору, перстень печатка з давньогрецького міста-держави Мілету, знайдена у Перещепинському курганному некрополі, а ще чимало  великих грецьких амфор, які за словами дослідників часто  використовували на свята, або ж під час похоронних ритуалів.

ож у залі був накритий намет – це  символічний  жест пошанування  від імені усіх сучасних археологів  нині покійному патріарху більської археології,  професору, почесному громадянину м. Харкова Борису Шрамку. Саме він з 1958-го по 1995 роки  на офіційному рівні  разом з експедицією  найбільше дослідив  Більське городище -  не багато, ні мало -  50 тисяч квадратних метрів території. На виставці представлені особисті речі науковця – лінійка, окуляри, щітки, фотоапарат, рукописи та ін..

Доповнили виставку  живописні полотна відомого полтавського художника Павла Волика, який з 2016 року удостоєний званням «Народний художник України» . Чоловік родом із селища Котельва. Митець з дитинства закоханий у рідний край,  тож і не дивно, що  нині його називають співцем сивочолого Більська.  25 пейзажів і живописних філософських картин  різних років створили на археологічній  виставці живописну і навіть дещо ідеалізовану картину історичного комплексу, його найкрасивіші  місця у кращому вигляді.

Для особливо допитливих - книжкова виставка цінних  наукових напрацювань і фото-слайди артефактів  з коментарями на  відео презентації. 

Цьогорічні знахідки з курганів - це глиняний посуд  і бронзові пляшки, наконечники від списів, сагайдачний набір, деталі кінської збруї,  а також золоті прикраси, про що неодноразово зазначали  у публікаціях  полтавські ЗМІ.  На виставці ж нові  речі  не представили, за словами директора Краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Олександра Супруненка, усі вони ще потребують доопрацювань та реставрації.

 Своєрідним мистецьким продовженням  презентації стародавнього міста Гелон буде  етнофестиваль «Гелон-фест», присвячений Дню Державного  Прапора та 26-й річниці Незалежності України. Дійство  триватиме з 17.00 по 22.00 годину  19 серпня на території Більського городища.  Мета фестивалю – привернути увагу громадськості всього світу  до археологічного комплексу, якому немає рівних в Європі.  У програмі  - концерти кращих  колективів з Полтави, майстер-класи  скіфських реконструкторів, пленер полтавських художників, фаєр-шоу,  танці та ще багато сюрпризів. 

Анастасія Горбаньова

Популярні сторінки

Важливі посилання