Previous Next

У Полтаві обговорили питання внесення елементів нематеріальної культурної спадщини до списку НКС ЮНЕСКО.

   18 серпня 2020 року у приміщенні Полтавської обласної державної адміністрації відбулася нарада з вирішення питань внесення елементів НКС Полтавщини до Репрезентативного списку НКС ЮНЕСКО.


    Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України ведеться на виконання Конвенції ЮНЕСКО про охорону нематеріальної культурної спадщини, яку Україна ратифікувала у 2008 році.


   Ведення переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України було започатковано ще у 2012 році. Проте офіційно Національний перелік елементів нематеріальної культурної спадщини України було створено Наказом Міністерства культури України від 12.02.2018 р. № 105 «Про затвердження Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України».
Станом на 01.04.2020 до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України включено 18 елементів НКС.


   Прем’єр-міністр Денис Шмигаль, при відвідування Полтавщини у липні цього року, дав доручення про вирішення питання включення Решетилівської вишивки в список нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.


   Довідка: 29.06.2017 Наказом Міністерства культури України №561 Технологію виконання вишивки «білим по білому» селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини, а Наказом Міністерства культури України від 12.02.2018 №105 присвоєно охоронний № 007 нкс.


   Приналежність об’єкта НКС до всесвітньої спадщини впливає як на популяризацію його, так і країни в цілому. Але для потрапляння об’єкта НКС до списків ЮНЕСКО потрібно знайти незаперечні аргументи на його захист. Крім цього, для включення необхідно підготувати відповідні презентаційні документи для подання до Міністерства культури України, а саме, проведення об’ємного дослідження, яке включає в себе: опитування носіїв елементу та збір їх підписів, опис робіт англійською, підготовка якісних фото, відеоролик англійською.
   Це все потребує часу, спеціалістів і коштів.


   Оскільки внесення елементу відбувається один раз на 2 роки, то перспективи на найближчі роки елементів Полтавщини до ЮНЕСКО відсутні.
Від УЦКД надійшла пропозиція про можливість внесення елементів до Реєстру кращих охоронних практик ЮНЕСКО.
Майстри - носії елементів, мають заперечення по цьому питанню.


  В обговоренні цього питання взяли участь заступник голови Полтавської обласної державної адміністрації Катерина Рижеченко, Дем’ян Валентина - заступник директора ГО «Демократія через культуру», національний експерт з нематеріальної культурної спадщини, Френкель Ірина – директор Українського центру культурних досліджень , тимчасово виконувач обов’язків директора Департаменту культури і туризму облдержадміністрації Ірина Удовиченко, директор Всеукраїнського центру вишивки та килимарства Надія Вакуленко, завідувач відділом комунальної установи «Обласний Центр народної творчості та культурно-освітньої роботи» Полтавської обласної ради, заслужений майстер народної творчості України Наталія Свиридюк та інші.

 


Надрукувати   E-mail