logo tourism

  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG
  • 100819

Про здобутки сфери культури області

. Опубліковано у Звіти про роботу

Мережа культури області нараховує 1738  закладів та установ. Їх діяльність забезпечують 7028 працівників.

Розвиток галузі здійснюється по двох програмах:

Комплексній Програмі розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини в Полтавській області на 2018-2020 роки, затвердженої рішенням вісімнадцятої сесії сьомого скликання Полтавської обласної ради від 22 грудня 2017 року № 583 та Програмі збереження, вивчення та популяризації Більського городища на період 2018–2022 років, затвердженої рішенням вісімнадцятої сесії сьомого скликання Полтавської обласної ради від 22 грудня 2017 року № 584.

На утримання галузі культури області з усіх рівнів бюджету  виділені кошти в сумі 628411,0 тис. грн.

З обласного бюджету виділені кошти та придбано два нових автомобілі  для Полтавської обласної філармонії та історико-культурного заповідника «Більськ» на загальну суму 1997,9 тис. грн.

Здійснюються:

реконструкція сільського будинку культури у с. Гоголеве Шишацького району під Гоголівський культурний Центр. На реконструкцію Центру виділено 15 239,0 тис. грн, із обласного бюджету та 10000,0 тис. грн з  державного фонду регіонального розвитку.

реставрація приміщення  Полтавської обласної філармонії. З початку реставрації сума коштів з обласного бюджету становить – 6721,3 тис. грн.;

виготовляється проектно-кошторисна документація на реконструкцію нежитлового приміщення в с. Більськ під музей історико-культурного заповідника «Більськ» з адміністративними приміщеннями та благоустроєм території (1300,00 тис. грн.);

здійснено капітальний ремонт котельні Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського.

виготовлена проектно-кошторисна документація з реставрації окремих елементів будівлі (покрівля, карнизна частина фасаду) Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру
імені М.В. Гоголя.

За рахунок місцевих бюджетів та інших джерел фінансування у 2018 р. проведено 62 капітальних та 49 поточних ремонти приміщень закладів культури у сільських населених пунктах.

На забезпечення організації та проведення культурно-мистецьких і просвітницьких заходів з обласного бюджету у  поточному році використано 6612,3 тис. грн. або у 3,2 рази більше , ніж у минулому році.

Втілені міжнародні широкомасштабні культурно-мистецькі проекти:

міжнародний поетичний  фестиваль «Meridian Poltava»;

міжнародний фестиваль патріотичного документального кіно  «КіноДок»;

міжнародний фольклорний фестиваль «Калинове літо на Дніпрі» 
(м. Горішні Плавні);

міжнародний форум театрів ляльок «Казковий дивограй» на базі Полтавського академічного обласного театру ляльок;

відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у гоголя»;

фестиваль молодих сучасних театрів в рамках соціально-культурного проекту «Малі міста – великі  враження» у м. Гадяч;

День гуцульської культури у місті Полтава;

відбірковий етап Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості "Яскраві діти України" в рамках Міжнародного фестивалю "Sanremojunior-Україна";

етнофестиваль «Гелон фест»  на території Більського городища Котелевського району;

IX Міжрегіональний ярмарок бібліотечних інновацій "Бібліокре@тив-2018" та

Всеукраїнський тиждень дитячого читання в Україні на базі Полтавської обласної бібліотеки для дітей ім. Панаса Мирного.

Проведено 60 культурно-мистецьких заходів обласного значення: фестивалі, народні свята, огляди, конкурси аматорів народного мистецтва, дитячих шкіл естетичного виховання.

Обласною державною адміністрацією підтримано презентацію моновистави національно-патріотичного спрямування «В краю безкраїм за Уралом» за твором Т.Г. Шевченка. Відповідно до розпорядження голови облдержадміністрації, вистава у виконанні народного артиста України, артиста театру ім. М.В. Гоголя Василя Голуба здійснена у всіх районах області.

Здійснюється підтримка майстрів народного мистецтва та сприяння обласним організаціям Національних спілок України. 

З обласного бюджету на ці цілі використано 323,2 тис. грн.

Народні майстри області презентували  полтавське мистецтво за кордоном:

заслужені майстри народної творчості України:

Євген Пілюгін – в Італії;

Валентина Колінько – в Іспанії;

Віра Забора – в Болгарії;

Валентина Ануарова – в Литві.

Решетилівська вишивка «білим по білому», традиції рослинного килимарства та Опішнянська кераміка внесені до реєстру Національної культурної спадщини та проводяться заходи з їх просування до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

         Підготовлено проекти установчих документів та розглянуто на засіданні Кабінету Міністрів України питання про створення Всеукраїнського Центру вишивки та килимарства в смт Решетилівка. Створення Центру передбачає  підтримку ремесел, народних умільців і створення належних умов для їхньої легальної діяльності й цивілізованого збуту своїх виробів.

Високо поціновані державою молоді майстри Полтавщини Свиридюк Олександра – майстер лялькарства та Чех Юрій – майстер з різьби по дереву. Відповідно до Указу Президента України їм призначено стипендію Президента України.

Уперше роботи близько 30 майстрів, які в різні роки були стипендіатами Президента України, демонструвалися  на обласній виставці у Полтавському краєзнавчому музеї ім. Василя Кричевського.

ДУДКА Світлана-Роксолана Олександрівна – майстер декоративного малярства отримала грант Президента України у розмірі 29 тисяч 700 гривень для створення творчого проекту "Народне. Традиційне. Сучасне".

До  народної творчості, аматорського мистецтва залучено близько 51 тисячі осіб, серед них більша половина –  молодь. При клубних закладах створено 4753 клубних формувань художнього спрямування. За високу виконавську майстерність 350 художніх аматорських колективів мають почесне звання «наародного», «зразкового» колективу. Робота у клубних гуртках направлена на прищеплення учаснику гуртка любові до своєї батьківщини, її історії, культурної спадщини,  традицій.

Значну роль аматорські та професійні колективи області приділяють національно-патріотичному вихованню молоді. Створені спеціальні тематичні концертні програми для підняття бойового духу у військових частинах. Полтавською філармонією   показано 95 тематичних програм в навчальних закладах області, серед них мистецькі проекти «Блокпост», «Слова пророчі Кобзаря» та інші, на яких побувало близько 13 000 осіб.

Неоціненна роль викладачів дитячих спеціалізованих мистецьких навчальних закладів. В області забезпечено роботу 44 дитячих шкіл естетичного виховання, де навчається  11301 учень. Це найбільший контингент учнів мистецьких шкіл за 20 років, що становить 9% охоплення дітей початковою ланкою професійної освіти.

У Міжнародних та Всеукраїнських конкурсах та фестивалях в минулому навчальному році взяли участь  712 учнів, із них вибороли місця та стали абсолютними переможцями  238 учнів. Для підтримки молодіжних культурно-мистецьких проектів у 2018 році з обласного бюджету виділено понад
500 тис. грн.

Бібліотечні працівники перетворили сьогоднішні бібліотеки області в інформаційні, культурно-просвітницькі заклади, консультативні та організаційно-методичні центри з високими електронними технологіями.

Бібліотечним обслуговуванням охоплено понад 700 тис. чол.

Важливою складовою сферою є музейні заклади, працівники яких своєю працею розвивають та примножують культурну спадщину України.

Отже, сфера культури області, завдяки її кадровому потенціалу, зберегла свою самобутність, національну ідентичність і  традиції.

Обласна державна адміністрація, обласна рада, Департамент культури і туризму облдержадміністрації і надалі здійснюватимуть підтримку культурних ініціатив в області.

Сучасний, ефективний і креативний культурний менеджмент є запорукою подальшого розвитку нашої культури та суспільства загалом.

Популярні сторінки

Останні сторінки

Важливі посилання