logo tourism

  • 220219
  • pori-roku-bogdana-pivnenko1
  • IMG-5541047fe46ec9ed980993188457ab64-V
  • афіша Кочубеївскі  скарби.11JPG

Відбувся перегляд та обговорення художнього фільму «Хайтарма»

. Опубліковано у Звіти про виконання заходів

IMG 11918

Напередодні 74-ї річниці депортації кримськотатарського народу у відділі обслуговування користувачів Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського відбувся перегляд та обговорення історичного військово-драматичного художнього фільму «Хайтарма».

Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня. Проте, перша і найбільша хвиля депортації завершилася 20 травня.
Офіційною підставою для депортації стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами. Без сумніву, тоді був здійснений акт гено- і етноциду, про що свідчать звинувачення цілого народу в державній зраді та застосування принципу колективної відповідальності.

За офіційними даними з Криму було депортовано 183 144 тисячі кримських татар; за татарськими джерелами – 228 500, з яких упродовж лише першого півтора року померло близько 110 тисяч осіб. В каральній операції брали участь 32 тисячі співробітників НКВС.

Перед показом фільму до присутніх звернувся головний спеціаліст Департаменту культури і туризму Полтавської обласної державної адміністрації Володимир Олександрович Состін. Він нагадав про драматичні події, які наклали відбиток на життя кількох поколінь кримськотатарського народу.
Лариса Лисенко, головний бібліотекар відділу обслуговування користувачів, презентувала книжкову виставку «Біль душі народу», на якій представлені документи з фонду Полтавської обласної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського, що розповідають про трагічні події травня 1944 року.
З напруженою цікавістю глядачі слідкували за перебігом подій у фільмі «Хайтарма», режисером якого є заслужений артист Автономної Республіки Крим Ахтем Сейтаблаєв, який народився в родині депортованих кримських татар в Узбекистані. Художня стрічка заснована на реальних подіях і розповідає про Амет-Хана Султана – національного героя кримськотатарського народу.
Прем'єрний показ фільму відбувся 17 травня 2013 року напередодні 69-ї річниці депортації кримськотатарського народу.
9 вересня 2013 роки фільм брав участь у Казанському міжнародному фестивалі мусульманського кіно, де він не був включений в конкурсний показ, хоча спочатку планувалося цією стрічкою відкрити кінофестиваль. Організатори фестивалю змінили своє рішення після дзвінка з МЗС РФ, яка не рекомендувала показувати фільм у конкурсному перегляді. В результаті фільм «Хайтарма», який зібрав рекордну кількість глядачів, був показаний поза конкурсом, без традиційного обговорення після перегляду.
На заході були присутні: представник громадської організації “Crimea SOS” Мамуня Олег Валерійович, студенти IV курсу стоматологічного факультету Української медичної стоматологічної академії м. Полтави, жителі Полтавської громади.
Захід підготували та провели працівники відділу обслуговування користувачів: головний бібліотекар Лариса Лисенко, бібліотекар першої категорії Тетяна Гусар, завідувач серктором «Канадсько-український бібліотечний центр» Наталія Рой.

Популярні сторінки

Останні сторінки

Важливі посилання