У Полтаві відкрили виставку новорічних листівок та прикрас

14 січня 2020 року у приміщенні Полтавського музею авіації і космонавтики, у рамках новорічного заходу «Старий Новий рік: у лещатах пам’яті», відбулася презентація унікальних новорічних листівок на космічну тематику та демонстрація ялинкових прикрас.

Перші прообрази новорічно-різдвяних листівок із зображенням Христа з’являються ще у XV столітті в Німеччині. У СРСР, особливо упродовж 1920-х –першої половини 1930-х рр., будь -який різдвяний «порядок денний» був заборонений. Лише у 1925 році відбулася «часткова реабілітація» зимових свят та колишньої різдвяної атрибутики під «новим, ідеологічно-виваженим контекстом», і комуністичне керівництво запропонувало відсвяткувати Новий 1936 рік. Так замість різдвяної з’являється новорічна листівка. Піком інтересу до листівок є 1960-1970- ті роки. Відбувається масовий друк  новорічних листівок, які демонструють успіхи країни в галузі космонавтики. Подібна проблематика домінує в унікальній збірці новорічних листівок колекціонера, мецената, митця, літератора Юрія Меліхова. Загальна кількість листівок-85.

Також в рамках заходу згадали про гострий гумор втілення якого в радянські часи став журнал «Перець». В експозиції представили один з номерів Перцю періоду «перебудови» з колекції відомого видавця, колекціонера, лауреата премії імені Миколи Ярошенка, члена Національної спілки художників України Олексія Петренка.

В експозиції представлені ялинкові прикраси. Перша скляна кулька прикрасила різдвяне дерево у 1848 році у Німеччині. На зовнішній вигляд ялинкових прикрас впливали різні події, зокрема, й світового масштабу. Наприклад, старт першого штучного супутника землі або славетний політ Юрія Гагаріна значно вплинув і на ялинкові прикраси, з’являються фігурки космічних апаратів, супутників і космонавтів.

Символом новорічно-різдвяних свят є ялинка та її прикраси. Спочатку її прикрашали яблуками, горіхами, квітами. Перша скляна кулька зявилася в 1848 році в Німеччині. На зовнішній вигляд ялинкових прикрас впливали події світового масштабу. Наприклад, після старту першого штучного супутника землі або польоту Юрія Гагаріна з’являються фігурки космічних апаратів, супутників і космонавтів.

На виставці показали близько 60-ти ялинкових прикрас повоєнного періоду.

Відкриття виставки відвідали художники, громадські активісти, історики, учні недільної релігійної школи, студенти.

Виставка діятиме до 28 січня 2020 року.

 


Надрукувати   E-mail