Previous Next

Віртуальна мандрівка

Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського запрошує всіх бажаючих здійснити віртуальну мандрівку до весняного лісу, познайомитись з первоцвітами Полтавщини та дізнатись чимало цікавого про них.


Карантин встановив свої суворі правила на спілкування. На жаль, всі заплановані на березень-початок квітня екологічні години, тематичні екскурсії, природничі альманахи були відмінені. Але відділ природи музею вирішив все ж, хоч віртуально, принести у Ваші оселі пахощі весняного лісу, співи перших птахів, що почали повертатися у рідні домівки із вирію, та синь весняного неба.
Першим об’єктом нашої екскурсії стануть, звісно, блакитні вісники весни – проліски! Про їх масове цвітіння ботанік В. В. Альохін писав, що навесні у лісі два неба: одне – над головою, а інше – під ногами . Недаремно серед народних назв квітки є такі, як синетка, ряст синій, зілля блакитне, синій підсніжник, блакитна зірка тощо. Латинська назва роду (Scilla) в перекладі означає «розділятись, розколюватись», бо у цих рослин цибулинки-дітки легко відділяються від материнських. Проліски відносяться до ефемероїдів – багаторічних рослин з коротким періодом вегетації (відцвітуть, дадуть насіння і надземна частина відімре, рослина перейде у стан спокою). Але вона не загине, бо в землі залишиться цибулинка, яка дасть нове життя наступної весни. Після відцвітання квітконоси пролісок полягають і плоди-коробочки опиняються на землі. А знаєте, хто допомагає їм розносити насіння? Мурашки! Такі рослини називають мірмекохорними. Але, щоб заохотити комах до цієї справи, рослина видає їм бонус у вигляді смачного принасінника. На шляху до мурашника насіння відривається від принасінника, так проліска поширюється на нових територіях. Проліски не лише гарні декоративні рослини, а й чудові медоноси.
На Полтавщині зростає два види пролісок – поникла (сибірська) та дволиста. Обидві є регіонально рідкісними. Перша охороняється на значних площах у широколистяних лісах багатьох заказників, заповідних урочищ, пам’яток природи. Проліска дволиста зустрічається рідше, переважно у північних і північно-західних районах області. Охороняється у заповідному урочищі «Яри-Поруби», ландшафтному заказнику «Червонобережжя», на території ботанічної пам’ятки природи «Мгарська дача». Далеко не всі знають, що проліски мають статус рідкісних. Від пересічних громадян часто можна почути відповідь, що цих квітів у лісі дуже багато, тому, що їм буде, як я зірву собі на букет? А Ви знаєте, що коли у ефемероїда зривається наземна частина, то цибулина лишається без запасу поживних речовин, що надходять до неї із листя та необхідні для раннього проростання наступного року. А давайте запровадимо у нас традицію не зривати первоцвіти, а приходити на лісові галявини і милуватись їх красою! Це ж так чудово!
А наостанок, хочемо подарувати Вам пісню про проліски у виконанні відомого полтавського ботаніка і природоохоронця Олени Миколаївни Байрак
Сподіваємося, що наша сьогоднішня віртуальна екскурсія Вам сподобалась, тож до нових зустрічей!


Надрукувати   E-mail