Previous Next

На Полтавщині відбувся круглий стіл щодо просування вишивки «білим по білому» до Репрезентативного списку ЮНЕСКО.

16 грудня 2020 року у місті Решетилівка відбувся круглий стіл по публічному обговоренню з громадою результатів моніторингу та опитування майстрів для включення елементу нематеріальної культурної спадщини «Технологія виконання вишивки «білим по білому» селища Решетилівка Решетилівського району Полтавської області» до Репрезентативного списку ЮНЕСКО.

« Громада майстрів, Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи Полтавської обласної ради разом з Департаментом культури і туризму Полтавської ОДА розробили план висвітлення елементів нематеріальної культурної спадщини. Серед заходів були прес- тури, прес- коференції, зустрічі з майстрами, науковцями, викладачами, майстрами виробничого навчання Решетилівського художнього професійного ліцею, зустрічі з приватними майстрами( представники арт- бізнесу), з головою Полтавського осередку майстрів. Було проведено два опитування: для майстрів- носіїв цієї вишивки та опитування для широкого кола громадськості»,- розповіла модератор круглого столу заслужений майстер народної творчості України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, майстер народної ляльки Наталія Свиридюк.
Мета опитування - продемонструвати широку підтримку ідеї просування решетилівської вишивки «білим по білому» до списку ЮНЕСКО чи підтримує громада та широкий загал. За результатами опитування з’ясувалося, що 99 відсотків опитуваний підтримує - це сприяє соціальній злагоді, діалогу в громаді, діалогу в країні, діалогу з іншими країнами.

Учасники круглого столу змогли обговорити всі питання та розбіжності при підготовці номінаційного досьє із заступником директора Центру розвитку «Демократія через культуру», національним експертом з нематеріальної культурної спадщини, експертом з питань культурної політики, координатором інформаційно-комунікаційного центру проекту Європейської асоціації фестивалів/ЄС Валентиною Дем’ян.

« Дуже важливо що сьогодні присутні практично усі зацікавлені сторони у просуванні цього елементу надалі. Хочеться наголосити – власником елементу нематеріальної культурної спадщини вишивки «білим по білому» є громада. Громада має спільно з експертами проводити інвентаризацію вона є основою номінаційного досьє»,- зазначила Валентина Дем’ян. Також вона поінформувала, що багато процесів відбуваються тільки за згодою носіїв. Також в своєму виступі Валентина Дем’ян пояснила учасникам процесу їх права та відповідальність, проговорили програму охорони елемента нематеріальної культурної спадщини як на місцевому так і на обласному рівнях. Обговорили як сама громада баче популяризацію цього елементу. Також роз’яснила учасникам процесу, як саме відбувається інвентаризація та моніторинг.
Регіональний представник в Українському центрі культурних досліджень Ірина Каць зазначила: «Ми знаходимо можливості для реалізації та підтримки процесу який розпочало ще восени. Наша зустріч присвячена ролі громади у цьому просеці».

Також у круглому столі взяли участь представники місцевої влади, зокрема, перший заступник міського голови Інна Савинська: « Дане питання є актуальним для Решетилівщини, вишивка» білим по білому» є не тільки культурним надбанням Полтавщини, а і всієї України. Хочеться відмітити майстрів- які продовжують розвивати й поширювати його серед населення, особливо серед молоді. Міська влада всіляко допомагає й продовжувати допомагати у цьому процесі».

На сьогодні вже підготована історична довідка, над якою працювали працівники Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського: « Основна частина довідки =це висвітлення особливості решетилівської вишивки. Як вишивка використовувалася в традиціях та українських народних піснях. Ми висвітлили основних майстрів, які отримали світове визнання, також звернули увагу на сучасних носіїв. Також висвітлили колекцію нашого музею. Описано те, що зараз робе Решетилівка для просування цього елементу».

Результат цього дня-розпочато процес інвентаризації.


Надрукувати   E-mail